Austin Morrissey

Grand Rapids’ Austin Morrissey swims the first leg of the 200-yard medley relay at the Section 6A preliminary meet Thursday.

Grand Rapids was host to the Section 6A preliminary meet Thursday at the Robert J. Elkington Middle School pool.

The Thunderhawks had six individuals qualify for finals events, while all three relays qualified as well.

Michael Fitch, Jake Jacobson, Austin Morrissey and Kody Bissonette each qualified in two events.

Fitch swam to a second place finish in the 500-yard freestyle, knocking 12 seconds off his seed time to finish in 5:15.61, just behind Virginia’s Cameron Johnson (5:15.25). Fitch also finished third in the 200-yard freestyle in 1:56.24.

Jacobson had a runner-up finish in the 100-yard breaststroke in 1:04.76, narrowly trailing Mesabi East’s Jacob Boese (1:04.17). Jacobson came in third in the 200-yard IM in a time of 2:12.60.

Morrissey trailed Jacobson in fourth place in the 200 IM with a time of 2:12.89. He was also fifth in the 100-yard backstroke, coming in at 1:00.02.

Bissonette earned a pair of eighth place finishes in the 50-yard freestyle (24.23) and the 100-yard butterfly (1:02.52).

Bartholomew had a second place finish in the 100-yard freestyle in 51.43, trailing Virginia’s Andrew Bird (50.43).

Fox was eighth in the 100 freestyle in 52.99.

The 400-yard freestyle relay team of Bartholomew, Fox, Morrissey and Jacobson was third (3:30.71). The 200-yard medley relay team of Morrissey, Jacobson, Bissonette and Devin Klimek was fifth (1:46.66) as was the 200-yard freestyle team of Fox, Bartholomew, Nate Huju and Bissonette (1:35.59).

Grand Rapids also had 11 individuals qualify for the consolation finals. They include: Fox, ninth, 200 freestyle (1:59.21); Brett Skyles, 16th, 200 freestyle (2:02.53), 11th, 500 freestyle (5:37.47); Klimek, 13th, 50 freestyle (24.62); Huju, 15th, 50 freestyle (24.78), 16th, 100 freestyle (55.67); Matthew Stene, 14th, 100 butterfly (1:05.87); Xander Ogilvie, 15th, 100 butterfly (1:07.15); Jager McLynn, 14th, 500 freestyle (5:46.52); Sam Reiten, 15th, 500 freestyle (5:50.46); Alex Morse, 10th, 100 backstroke (1:05.40); Andrew Palik, 10th, 100 breaststroke (1:10.81); and Will Silvis, 14th 100 breaststroke (1:14.13).

The section meet concludes in Grand Rapids Saturday. The 1-meter diving event is held at 11 a.m. with the swim finals following at 3 p.m.

Section 6A Prelim Meet

200-yard medley relay: 1. Chisholm, 1:45.07; 2. Mesabi East, 1:45.68; 3. Hibbing, 1:46.03; 5. Grand Rapids, Austin Morrissey, Jake Jacobson, Kody Bissonette, Devin Klimek, 1:46.66.

200-yard freestyle: 1. Andrew Bird, Virginia, 1:53.72; 2. Cade Klimek, CH, 1:55.85; 3. Michael Fitch, GR, 1:56.24; 9. Andy Fox, GR, 1:59.21; 16. Brett Skyles, GR, 2:02.53; 20. Jager McLynn, GR, 2:09.03

200-yard IM: 1. William Stenson, H, 2:08.45; 2. Jacob Boese, ME, 2:11.99; 3. Jacobson, GR, 2:12.60; 4. Morrissey, GR, 2:12.89; 18. Xander Ogilvie, GR, 2:31.17; 19. Alex Morse, GR, 2:35.88.

50-yard freestyle: 1. Mark Borland, H, 22.78; 2. Addison Clarin, Chisago Lakes, 22.82; 3. Joe Iozzo, H, 23.14; 8. Bissonette, GR, 24.23; 13. Klimek, GR, 24.62; 15. Nate Huju, GR, 24.78; 22. Derek Bolin, GR, 25.99.

100-yard butterfly: 1. Iozzo, H, 55.75; 2. Stenson, H, 56.32; 3. Jacob Shimmin, ME, 1:00.01; 8. Bissonette, GR, 1:02.52; 14. Matthew Stene, GR, 1:05.87; 15. Ogilvie, GR, 1:09.29; 22. Jack Kelling, GR, 1:15.77.

100-yard freestyle: 1. Bird, V, 50.43; 2. Ben Bartholomew, GR, 51.43; 3. Will Serrano, International Falls, 52.07; 8. Andy Fox, GR, 52.99; 16. Huju, GR, 55.67; 18. Klimek, GR, 56.08.

500-yard freestyle: 1. Cameron Johnson, V, 5:15.25; 2. Fitch, GR, 5:51.61; 14. McLynn, GR, 5:46.52; 15. Sam Reiten, GR, 5:50.46.

200-yard freestyle relay: 1. CH, 1:34.35; 2. ME, 1:34.63; 3. CL, 1:34.90; 5. GR, Fox, Bartholomew, Huju, Bissonette, 1:35.59.

100-yard backstroke: 1. Logan Schroeder, ME, 57.85; 2. Clarin, CL,, 58.69; 3. Chance McCormack, H, 58.97; 5. Morrissey, GR, 1:00.16; 10. Morse, GR, 1:05.40; 21. Isaac Palecek, GR, 1:15.13.

100-yard breastroke: 1. Boese, ME, 1:04.17; 2. Jacobson, GR, 1:04.76; 3. Robbie Licari, Eveleth-Gilbert, 1:05.09; 10. Andrew Palik, GR, 1:10.81; 14. Will Silvis, GR, 1:14.13; 18. Stene, GR, 1:17.07.

400-yard freestyle relay: 1. V, 3:29.35; 2. EG, 3:29.93; 3. GR, Bartholomew, Fox, Morrissey, Jacobson, 3:30.71.

0
0
0
0
0

Recommended for you

Load comments